WYŚMIENITY - NGC MS 4/5

Cesarstwo Rzymskie. Gallienus AV-aureus AD 253-268 NGC MS 4/5

Cena wywoławcza::
11 000 pln
13 000 pln
18 %

Aw.: Popiersie Gallienusa w prawo
Rw.: Concordia stojąca w lewo

Żaden cesarz rzymski nie jest bardziej niezasłużenie oczerniany niż Gallienus, który spędził całe swoje 15-letnie panowanie rozpaczliwie walcząc z siłami chaosu i zniszczenia, które zagrażały istnieniu imperium. Publius Licinius Egnatius Gallienus urodził się ok. 218-220 r., W dniach pacyfikacji „pokoju rzymskiego”, który przetrwał 250 lat. Jego ojciec, Walerian, przejął tron ​​dla siebie w 253 r. I nazwał Gallienusa, a następnie w wieku 30 lat, jako współ-cesarz. Gallienus przejął dowództwo nad siłami rzymskimi w Galii i na Bałkanach, podczas gdy Walerian podróżował na wschód, aby walczyć z główną inwazją perską. Od 253-260 r.n.e. Gallienus walczył zaciekle przeciwko ciągłym napadom barbarzyńców wzdłuż kruszącej się granicy Renu i Dunaju. Wygrał druzgocące zwycięstwo nad Alemanni w 259 r., Ale niemal natychmiast potem pojawiły się wiadomości, że Walerian został schwytany przez Persów, a cała rzymska armia Wschodu unicestwiona. Gallienus nie miał czasu zastanawiać się nad uratowaniem ojca, bo w następnych miesiącach rozpętało się piekło. Rzymscy generałowie zbuntowali się w Galii, na Bałkanach iw Azji Mniejszej, podczas gdy barbarzyńcy najeźdźcy przelali się przez niezabezpieczone granice w niszczycielskich falach. Upadek gospodarczy, bandytyzm, piractwo i zaraza nastąpiły po nich jako Imperium Rzymskie.

Wyśmienicie zachowana moneta w amerykańskim gradingu bardzo wysokimi notami za wybicie i jakość powierzchni. Ogromna rzadkość w takim stanie zachowania.

RIC.: 23, Coh.: 21

Stan zachowania: NGC MS 4/5
Waga: 3,47 g Au
Średnica: 20 mm

Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1613, Gdańsk NGC MS62 (MAX) - RZADKI ROCZNIK
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PRRw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Legendę rozpoczyna znak menniczy - Łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1613Najwyższa gradingowa nota na świecie.Odmiana z kropką między D-G na awersie i kropką za łapą niedźwiedzia na rewersie. Według najnowszego katalogu Dariusza Pączkowskiego nienotowana odmiana stemplowa awersuMoneta z piękną, wiekową patyną i doskonale zachowanymi detalami. Niezmiernie trudny do zdobycia rocznik, zwłaszcza w tak pięknym stanie zachowania. Shatalin/Grendel GD13-12 (R2) ; Katalog Pączkowski ( nienotowana odmiana stemplowa awersu )
Cena wywoławcza:
2 500 pln
Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1595, Bydgoszcz NGC MS64 (MAX)
Odmiana trojaka z węższą głowa króla w tym roczniku. Na rewersie POLO, drobne różnice w interpunkcji.Najwyższa nota gradingowa na świecie.Wyśmienicie zachowana moneta z mocnym połyskiem menniczym. Starannie wybity egzemplarz, rzadki w tak wyszukanym stanie zachowania.Iger P.95.10.c
Cena wywoławcza:
500 pln
August II Mocny. Dukat 1702, Toruń NGC MS63 (MAX) - RZADKOŚĆ R6
Aw.: Ukoronowane popiersie w zbroi i płaszczu przewiązanym węzłem na ramieniu. W otoku: AUGUST III&nbsp; DG REX POL M DL R P EL S Rw.: Anioł trzymający owalną tarczę miejską, data 17-02 po bokach.&nbsp; W otoku: MONETA AVREA CIVIT THORVNENSISW 1702 roku wybito jedynie próbne egzemplarze tego dukata. W II połowie XVIII wieku zachowanym stemplem odbito ponownie egzemplarze w złocie i srebrze, a także odciśnięto stempel na monetach o innych nominałach z przeznaczeniem dla ówczesnych kolekcjonerów. Egzemplarze wybite dla kolekcjonerów w II połowie XVIII wieku są nie do odróżnienia od emisji okazowej, wybitej w 1702 roku. Wykorzystano do ich bicia nieuszkodzone i praktycznie nieużywane stemple. Dukaty rzadkie, prawie niespotykane na aukcjach. W podręczniku numizmatycznym Józefa Tyszkiewicza dodatkowo oznaczony znakiem zapytania, co było dodatkową wskazówką dla ówczesnych kolekcjonerów, że monety z taką datą w handlu nie spotkał. Najwyższa nota gradingowa na świecie.Wyśmienicie zachowany egzemplarz. Intensywny połysk menniczy i doskonale zachowane detale. Ta sama moneta zilustrowana w katalogu Helmuta Kahnta.Ekstremalnie rzadka pozycja, zwłaszcza w takim stanie zachowania.Kopicki 8374; Friedberg 67; CNCT 1760; Kaleniecki s. 491; Tyszkiewicz 80?; Parchimowicz 1418; H-Czapski 2625 (R6); Kahnt 341 (ten sam)
Cena wywoławcza:
45 000 pln
Zygmunt II August. Trojak 1558, Gdańsk NGC MS65 (MAX) RZADKOŚĆ R7 - JEDYNY!
Cena wywoławcza:
25 000 pln
Polska XlX w./Rosja. 20 kopiejek = 40 groszy 1850 MW, Warszawa NGC MS64 (MAX)
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod cesarską koroną, z mieczem i jabłkiem królewskim w szponach, po bokach u dołu litery M-WRw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych nominał i data 1850Odmiana z podwójną wstążką wieńca bez jagódki i żołędzia po bokach.Najwyższa nota gradingowa na świecie. IDEALNY!Dość rygorystyczna nota, ponieważ moneta zasługuje minimum na dopisek PROOF LIKE, wyśmienicie zachowana moneta o prezencji lustrzanki. Najpiękniejszy egzemplarz z tego rocznika, jaki mieliśmy w ofercie. Duża rzadkość w tak wyszukanym stanie zachowania. Polecamy do najlepszych zbiorów.Berezowski 2 zł ; Plage 397; Bitkin 1263
Cena wywoławcza:
4 000 pln
II RP. 5 złotych 1936 Piłsudski NGC MS65 (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie.Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Wyselekcjonowany egzemplarz.Fischer OB 017
Cena wywoławcza:
2 000 pln
PRL. PRÓBA Nikiel 10 złotych 1964 klucz, sierp i kielnia (ze znakiem mennicy) NGC MS64 (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie. Próba wybita w nieznanym nakładzie. Ekstremalnie rzadka odmiana ze znakiem mennicy pod łapą orła na rewersie.W katalogu "Monety próbne PRL" J. Parchimowicza moneta z ceną amatorską.Piękny, menniczy egzemplarz w max nocie.Parchimowicz P243.c (c.a.)
Cena wywoławcza:
1 500 pln
PRL. PRÓBA Miedzionikiel 10 złotych 1973 KEN - Komisja Edukacji Narodowej NGC MS63 (MAX)
Najwyższa nota gradingowa w NGC, Bardzo rzadka moneta wybita w MIEDZIONIKLU w nakładzie zaledwie 20 sztuk. Monety brakuje w większości zbiorów monet próbnych PRL. Jedyna i niepowtarzalna okazja do uzupełnienia kolekcji. Na rewersie wypukły napis PRÓBA. Wszystkie katalogi wyceniają monetę jako CENA AMATORSKA (oznaczenie dla kolekcjonerów bardzo rzadkiej monety).Mennicza moneta, pięknie zachowana, wiekowa patyna. Bardzo poszukiwana moneta przez kolekcjonerów.  Parchimowicz P282b (c.a.)
Cena wywoławcza:
2 400 pln