Bezkrólewie. Talar 1632, Toruń PCGS AU - RZADKOŚĆ R6

40 000 PLN
( Sobota, 26 Października, 09:00:00 )

Aw.: Insygnia koronacyjne i napis powyżej DEVS PROVIDEBIT
Rw.: Anioł trzymający tarczę miejską, po bokach litery I-I. W otoku: MONETA NOVA ARGENT CIVIT THORVNENIS.

Bardzo rzadka moneta bita po śmierci Zygmunta III Wazy, przez okres zaledwie kilku miesięcy do wyboru następnego władcy elekcyjnego - Władysława IV Wazy.
Talary bezkrólewia sporadycznie pojawiają się na rynku i są niezmiernie rzadkimi monetami cenionymi przez kolekcjonerów. Talar wybity w mennicy toruńskiej należy do największych rzadkości na rynku i jest marzeniem każdego kolekcjonera. Monety brakuje w większości zbiorów talarów polskich.

Oferowany egzemplarz jest drugim jaki wystąpił na rynku przez ostatnie 15 lat.  Na naszej 17 aukcji toruński talar bezkrólewia (ex. Karolkiewicz) sprzedany za 150 tys. złotych.

Atrakcyjny egzemplarz z delikatnym połyskiem menniczym i wyraźnymi detalami. Niewielkie ślady wyjęcia z oprawy, ciemna patyna.

Kurpiewski 3 (R5); Davenport 4373; Tyszkiewicz 60 mk , CNG (Dutkowski) 1410 (R6)

Stan zachowania: PCGS AU