Bezkrólewie. Talar 1632, Bydgoszcz - odmiana z podwójną datą - RZADKOŚĆ

50 000 PLN
Cena końcowa: 92 000 PLN
Przebicie: + 84 %

Aw.: Insygnia koronacyjne i napis powyżej DEVS PROVIDEBIT
Rw.: Tarcza herbowa i napis wokoło SAM LIV NE NO SVE - GOT VAD Q HR REX

Zakaz wybijania monet mniejszych nominałów i półtalarów obowiązywał od 1627 do 1650 roku. Już od ostatnich lat panowania Zygmunta III Wazy jedynymi legalnie bitymi pieniędzmi były złote monety koronne i litewskie oraz srebrne koronne talary, a wśród nich również emisje medalowe w srebrze i złocie. Taki kształt systemu monetarnego przypadł na okres bezkrólewia w 1632 roku.

Dzierżawca koronnej mennicy w Bydgoszczy był Jacob Jacobson, wybił talary upamiętniające okres bezkrólewia. Na awersie umieszczono łacińskie DEVS PROVIDEBIT "Pan Bóg zatroszczy", monety bite byłe tylko w okresie bezkrólewia do czasu objęcia tronu przez Władysława IV Wazę.
Talary tego typu sporadycznie pojawiają się na runku kolekcjonerskim i należą do niezwykle rzadkich pozycji.

Oferowany talar tej odmiany z pełną datą na awersie i rewersie, ostatni raz na aukcji ponad 10 lat temu osiągnął 100.000 złotych.

Bardzo ładnie zachowany egzemplarz, minimalna wada krążka. Piękna wiekowa niebiesko-fioletowa patyna , w dużej części zachowany połysk.

Ekstremalnie rzadka moneta i ważna dla kolekcjonerów talarów polskich. Moneta do najlepszych kolekcji.

H-Czapski 1728 (R4); Davenport. 4346, Tyszkiewicz 60 mk

Stan zachowania: 2- (EF-)
Waga: 28.53 g Ag
Średnica: 43 mm