Bezkrólewie. Talar 1632, Bydgoszcz - odmiana z podwójną datą

50 000 PLN
( Sobota, 26 Października, 09:00:00 )

Aw.: Insygnia koronacyjne i napis powyżej DEVS PROVIDEBIT
Rw.: Tarcza herbowa i napis wokoło SAM LIV NE NO SVE - GOT VAD Q HR REX

Bardzo efektowna moneta z łacińską DEVS PROVIDEBIT "Pan Bóg zatroszczy", bita o okresie bezkrólewia do czasu objęcia tronu przez Władysława IV Wazę. Talary tego typu sporadycznie pojawiają się na runku kolekcjonerskim i należą do niezwykle rzadkich pozycji.

Odmiana z pełną datą na awersie i rewersie, ostatni raz na aukcji ponad 10 lat temu osiągnęła 100.000 złotych.
Ekstremalnie rzadka moneta i ogromnie ważna dla kolekcjonerów talarów polskich.

Ładnie zachowany egzemplarz, mała wada krążka i X na awersie. Wiekowa niebiesko-fioletowa patyna , połysk. Moneta do najlepszych kolekcji.

H-Czapski 1728 (R4); Davenport. 4346, Tyszkiewicz 60 mk

Stan zachowania: 2- (EF-)
Waga: 28.53 g Ag