RZADKOŚĆ - Portugał koronny

Zygmunt III Waza. Portugał (10 dukatów), Kraków 1612 z kolekcji Styki

Cena wywoławcza::
380 000 pln
510 000 pln
34 %

Aw.: Popiersie króla w koronie w prawo, w zbroi płytowej i w krezie. Płaszcz spięty broszą na ramieniu. W otoku od lewej:  SIGISMVNDVS III DG REX POLO ET SVEC

Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza z małą tarczą z herbem Snop Wazów w środku. Całość opasana łańcuchem Orderu Złotego Runa. Pod tarczą data i nominał 16 X 1Z. Legenda otokowa rozdzielona złotym runem: M D LITVA RVSI PRVSI – MASO SAM LIVON XC

Emisje portugałów nie podlegały obowiązującym ordynacjom menniczym. W rozporządzeniu z 10 grudnia 1590 roku, wydanym przez Jana Firleja, podskarbiego wielkiego koronnego, czytamy: ... sztuki 5 - i 10 - dukatowe, są bite ku czci J. Królewskiej Mości, z jego popiersiem, celem rozdania ich w podarunku... Pierwsze portugały i półportugały nie posiadały nominałów. Dopiero w latach 1611 - 1612, na monetach złotych pojawił się nominał, zapisany cyframi rzymskimi: X i V. Nie jest do końca jasne, w jakiej mennicy były bite portugały. Początkowo J. Tyszkiewicz, a za nim M. Gumowski przypuszczali, że bito je w Wilnie. Jednak wybijane w Wilnie dukaty mają zarówno sygnatury podskarbiowskie, jak i znaki urzędników menniczych. Na większości portugałów i półportugałów koronnych nie umieszczano herbów poskarbiowskich, właśnie dlatego, że ich bicie odbywało się za wolą króla, nie podlegały też one nadzorowi podskarbich. Obecnie badacze uznają, iż wybijano je w Krakowie. Znane są dwie odmiany napisowe portugała 1612 r.
Portugał z napisem LIVON xc, notowany jest w zbiorach: Czapskich w Krakowie, KH Wiedeń, Brnie oraz w Ermitażu. Kolejny egzemplarz znajduje się w prywatnej kolekcji w Poznaniu. Notowały go też wielkie historyczne zbiory G. Radziwiłła(1869), I. Starzyńskiej(1883); Z. Chełmińskiego, O. Kubickiego, A. Potockiego, A. Czerwińskiego, oraz zbiór rodu Czartoryskich.

Portugały należą do najrzadszych monet z czasów panowania Zygmunta III i są wyjątkową ozdobą każdego zbioru. Portugał tej odmiany wystąpił tylko trzykrotnie na aukcjach. Moneta oryginalnie zakupiona w Coin Galleireis New York 9-10, 1962 roku lot 315 za 1500 $.

Moneta z legendarnej kolekcji Styki.

Ładny egzemplarz  z zachowanym połyskiem menniczym i wiekową pomarańczową patyną. Grafii na awersie.

Kopicki.1437 (R7); Kurpiewski.1740 (R)7; Friedberg.77;  Kaleniecki s. 96 ; Dutkowski(złoto Wazów).62 (R7); H-Cz.1282 (R7) ; Tyszkiewicz 600mk

Stan zachowania: 2- (EF-)
Waga: 34,652 g Au

Zygmunt lll Waza. Talar 1629, Bydgoszcz PCGS AU50 (MAX) - RZADKOŚĆ R6
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa.W otoku: SIGIS III D G REX POL M D LIT RVS PRVS MASRw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa, po bokach inicjały I-I i data 16-29W otoku: SAM LIV NEC NO SVE - GOT VAD Q HRI REXRzadsza odmiana z herbem Półkozic na rewersie. Na awersie miecz „przecina” kokardę i dochodzi do napisu otokowego. Legenda awersu i rewersu zakończona dużym krzyżykiem.Pięknie zachowany i wybity talar doceniony najwyższą notą gradingową na świecie w PCGS. Dużo świeżości i połysku menniczego. Delikatna patyna podkreślająca detale. Polecamy.Davenport 4315; Tyszkiewicz 6; Dostych 29.3.05 (R6)
Cena wywoławcza:
6 000 pln
Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1613, Gdańsk NGC MS62 (2 MAX) - RZADKI ROCZNIK
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PRRw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Legendę rozpoczyna znak menniczy - Łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1613Druga najwyższa nota gradingowa na świecie.Odmiana z kropką nad łapą niedźwiedzia na rewersie.Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Rzadki i ceniony rocznik. Shatalin/Grendel GD13-2 (R2)
Cena wywoławcza:
2 500 pln
Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1623, Gdańsk NGC MS61 (MAX)
Aw.: Popiersie w koronie i zbroi z wyłożonym krótkim koronkowym kołnierzem, na piersi Order Złotego Runa. W otoku: SIGIS III D G REX POL M D L R PRVRw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę miejską. Nad tarczą skrócona data 23. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSISOdmiana z końcówką PRV na awersie i skróconą datą nad herbem Gdańska.Najwyższa gradingowa nota na świecie dla tej odmiany.Wspaniale zachowany egzemplarz. Piękny połysk menniczy. Bardzo dobre detale. Rzadsza pozycja w tym stanie zachowania.Shatalin/Grendel GD23e-4 (R)
Cena wywoławcza:
600 pln
Władysław IV Waza. Dukat 1638, Gdańsk NGC MS64 (MAX) - RZADKOŚĆ R5
Aw.: Popiersie króla w koronie w prawo. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: VLAD IIII D G REX POL M D L RVS PRRw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską stojącą na kartuszu. U dołu inicjały I-I. Legendę otokową rozpoczyna rozeta: MON AUREA CIVITATIS GEDANEN 1638Najwyższa nota gradingowa na świecie.Moneta znana z wielu zbiorów, jednak ekstremalnie rzadka w tak wyśmienitym stanie zachowania. Doskonale zachowane wszystkie detale, prezencja lustrzanki - unikatowy stan zachowania. Ten sam egzemplarza zilustrowany w książce J. Dutkowskiego „Złoto Wazów”. Polecamy do najlepszych kolekcji.H-Czapski 1791 (R3); Tyszkiewicz 30; Friedberg 15; Kopicki 7583; Parchimowicz 1853e; Dutkowski Tom I 202 (R5)
Cena wywoławcza:
30 000 pln
Japonia. 20 Yen Yr. 3 (1914) NGC MS66 (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie.Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Niezmiernie rzadka pozycja w tak wyszukanym stanie zachowania.&nbsp;Friedberg 53
Cena wywoławcza:
7 500 pln
Wolne Miasto Gdańsk/Danzig. 2 fenigi 1923, stempel lustrzany, PCGS PR65 BN (MAX) - RZADKOŚĆ ex. Głuchowski collection
Najwyższa nota gradingowa na świecie.Monety WMG bite stemplami lustrzanymi − szczególnie te drobne nominały należą do jednych z rzadziej występujących. Ekstremalnie rzadka moneta.Jedyny egzemplarz, który został tak wysoko oceniony przez firmę PCGS. Ekstremalnie rzadki egzemplarz wybity stemplem lustrzanym w kolorystyce BN. Moneta z legendarnej kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego.Parchimowicz 54d
Cena wywoławcza:
2 700 pln
Litzmannstadt/ Getto Łódź. 20 marek 1943, aluminium PCGS MS63 (MAX) Ogromna rzadkość! JEDYNE
Najwyższa nota gradingowa na świecie w NGC i PCGS Jedyny egzemplarz, który został tak wysoko oceniony przez firmę PCGS. Najwyższy i najrzadszy nominał monety getta łódzkiego. Moneta wybita w bardzo niskim nakładzie.Egzemplarz godny najlepszych zbiorów, ekstremalnie rzadki w tak pięknym stanie zachowania. Najpiękniejsze 20 marek jakie widzieliśmy.Parchimowicz 16; Sarosiek S.4a
Cena wywoławcza:
12 000 pln
PRL. PRÓBA Miedzionikiel 10 złotych 1973 KEN - Komisja Edukacji Narodowej NGC MS63 (MAX)
Najwyższa nota gradingowa w NGC, Bardzo rzadka moneta wybita w MIEDZIONIKLU w nakładzie zaledwie 20 sztuk. Monety brakuje w większości zbiorów monet próbnych PRL. Jedyna i niepowtarzalna okazja do uzupełnienia kolekcji. Na rewersie wypukły napis PRÓBA. Wszystkie katalogi wyceniają monetę jako CENA AMATORSKA (oznaczenie dla kolekcjonerów bardzo rzadkiej monety).Mennicza moneta, pięknie zachowana, wiekowa patyna. Bardzo poszukiwana moneta przez kolekcjonerów.  Parchimowicz P282b (c.a.)
Cena wywoławcza:
2 400 pln