II RP. 5 złotych 1932 Nike NGC XF - NAJRZADSZE

15 000 PLN
Cena końcowa: 28 000 PLN
Przebicie: + 87 %

Najrzadsza, obiegowa moneta II RP (R6). Najtrudniejsza do pozyskania moneta międzywojenna. W 1932 roku inflacja była tak duża, że wartość srebra zawartego w tej monecie przewyższyła jej wartość nominalną, wobec czego większość nakładu wycofano i przetopiono, dlatego dziś bardzo rzadko spotykana na rynku numizmatycznym moneta - okazja, aby uzupełnić kolekcję o najrzadszą monetę II RP. W katalogach polskich wyceniana na 20000 zł w stanie 3, w stanie 2 już 35000 zł, w stanie 1 cena amatorska! W 2015 roku taka moneta w stanie 1 osiągnęła cenę 75.900 złotych (Aukcja Niemczyk nr 6 - lot 305). Moneta ma wszystkie cechy charakterystyczne oryginalnej 5-złotówki z 1932 roku.

Duża rzadkość na ryku kolekcjonerskim. Obiekt pożądania wszystkich kolekcjonerów monet z okresu międzywojnia. Jedyna obiegowa moneta II RP, która w 1 stanie ma cenę amatorską.

Dobrej jakości detale, drobne rysy i uderzenia w tle, delikatny połysk menniczy.

Parchimowicz 114 e; Fischer OB 013; Chałupski 2.22.5.a (R6)

Stan zachowania: NGC XF