Stanisław August Poniatowski Talar 1769 IS, Warszawa, ex. Kubicki poz. 1688

Aukcja 5 ( 24 Maja 2014 )

100 000 PLN
Cena końcowa: 170 000 PLN
Przebicie: + 70 %

Aw.: Głowa króla w prawo.
W otoku: STANISLAUS AUGUSTUS D G REX POL M D LITU
Rw.: Pod koroną owalna czteropolowa tarcza herbowa z herbem Ciołek – Poniatowskich w środku. Całość w wieńcu z liści palmowych i dębowych ze wstęgą z napisem: PRO FIDE LEGE ET GREGE z zawieszonym Orderem Orła Białego. Po bokach inicjały I-S
W otoku: X EX MARCA PURA − COLONIEN 1769

Najrzadszy, najbardziej pożądany talar St. A. Poniatowskiego. Na początku XX wieku był dwukrotnie oferowany na aukcjach. W 1904 r. na aukcji Otto Helbinga w Monachium (poz. 1491) sprzedano taki talar (z justunkiem) wraz z kolekcją Zygmunta Chełmińskiego, bogatego ziemianina z Szarawki na Podolu. Osiągnął on cenę 305 marek, podczas gdy sprzedawany na tej samej aukcji talar próbny Morikofera (1766), kosztował 535 marek, a ładnie zachowane królewskie dukaty z Gdańska sprzedawane były średnio po 20 marek. Cztery lata później w 1908 r., miała miejsce we Frankfurcie aukcja monet z kolekcji Otto von Kubickiego z Warszawy. Był to najbardziej kompletny, zawierający wiele rzadkości i rarytasów, największy zbiór monet polskich (prawie 6 tysięcy) jaki kiedykolwiek był oferowany. Zestaw ten zawierał najbardziej kompletną ofertę monet mennictwa okresu St. A. Poniatowskiego. Stąd właśnie pochodzi wystawiany przez firmę Niemczyk talar 1769 r. (Kubicki poz. 1688) sprzedany wówczas za 300 marek, dla porównania talar Morikofer uzyskał cenę 405 marek. Prawdopodobnie jedyny dostępny egzemplarz na rynku numizmatycznym.

Delikatna patyna. Piękny egzemplarz.

Kopicki 2460; Plage 384; Davenport 1618; H-Cz. 7878; Berezowski 75; Kubicki ten egzemplarz; Tyszkiewicz 200

Stan zachowania: 2+ (EF+)
Waga: 27,95 g Ag
Średnica: 39 mm