494

August III Sas. Ort (18 groszy) 1756 Lipsk PCGS MS62

Cena wywoławcza::
500 pln
550 pln
10 %

Bardzo duże popiersie Augusta III z narzuconym na zbroję płaszczem, spiętym owalną broszą. Na rewersie zakończenia gałązek palmowej wygięte na zewnątrz.
Mocny połyk menniczy, bardzo dobre detale. Rzadszy rocznik dla tego typu portretu.

Kahnt 689c

Stan zachowania: PCGS MS62

Zygmunt lll Waza. Talar 1628, Bydgoszcz NGC MS62 (MAX)
Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. U dołu mała tarcza z herbem Półkozic. W otoku: SIGIS III D G REX POLO M - D LIT RVS PRVS MASRw.: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa. Po bokach inicjały I-I, poniżej data 16-28W otoku: SAM LIV NEC NO SVE - GOT VAD Q HRI REXNajwyższa nota gradingowa na świecie.Odmiana, gdzie na awersie POLO.M dalej herb Półkozic oraz legenda otokowa zakończona krzyżykiem na awersie i rewersie. Wymienicie zachowany egzemplarz jeden z najpiękniejszych dostępnych na rynku. Piękna, wiekowa patyna, doskonale zachowane detale, połysk. Moneta do najlepszych zbiorów.Dystych 28.3.25 (R5)
Cena wywoławcza:
13 000 pln
Zygmunt III Waza. Dukat 1589, Gdańsk (R6) NGC MS63 (MAX) - RZADKOŚĆ R6
Aw.: W podwójnej obwódce sznurowej popiersie w koronie i zbroi w rurkowanej krezie. Korona przerywa napis u góry. Zbroja okryta płaszczem zawiązanym węzłem na ramieniu. W otoku: SIGISMVND III D G REX POL D PRVSRw.: Dwa lwy podtrzymują powyginany kartusz z herbem miasta. Nad tarczą pomiędzy głowami lwów monogram PK (Philipp Klüver). Przed napisem znak menniczy ręka zbrojna z mieczem. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 89Zygmunt III Waza wstąpił na tron w 1587 roku, jednak z mennicy w Gdańsku wychodziły w roku 1587 jeszcze dukaty z popiersiem Stefana Batorego. Wizerunek Zygmunta III pojawia się na dukatach gdańskich dopiero w 1588 roku. Oferowany egzemplarz to jeden z najrzadszych wczesnych roczników dukatów gdańskich, spotykany tylko w najlepszych zbiorach, sporadycznie występuje na aukcjach. Istnieją cztery odmiany tego dukata z młodym wizerunkiem króla. Drobne odmiany stempla z tą datą różnią się inaczej rozłożonymi literami i odległością ręki zbrojnej. Kaleniecki nie rozróżnia odmian dlatego podaje tak wiele notowań tej monety.Odmiana dukata z MONE na awersie i ręką z mieczem oddaloną od daty.Najwyższa nota gradingowa na świecie.Egzemplarz z pięknym połyskiem menniczym i doskonale zachowanymi detalami. Prawdopodobnie najpiękniejszy dostępny na rynku. Ta sama moneta została zilustrowana w książce J. Dutkowskiego „Złoto Wazów” tom I. Oferowany przez nasz egzemplarz jest drugim tego typu, który pojawił się na naszych aukcjach. Wcześniejszy w gorszym stanie zachowania został sprzedany za ponad 48 tys zł. H-Czapski 811 (R4); Kopicki 7511 (R5); Friedberg 10; Złoto Wazów 04 (R6)
Cena wywoławcza:
35 000 pln
Zygmunt III Waza. Denar 1598, Gdańsk PCGS MS63 (MAX)
Najwyższa gradingowa nota na świecie.Idealnie zachowany egzemplarz. Rzadszy rocznik.Kopicki 7464 (R3)
Cena wywoławcza:
300 pln
Stanisław August Poniatowski. Trojak (3 grosze) 1766, Kraków PCGS AU58 (MAX)
Aw.: Popiersie króla, w zbroi w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D LRw.: Pod koroną owalna czteropolowa tarcza herbowa, poniżej mała litera g. Całość okolona wieńcem z liści. W otoku: GROSSVS POLON TRIPLEX 1766Najwyższa nota gradingowa na świecie w PCGS.Równomierna brązowa patyna. Drobna wada na awersie, mimo to bardzo ładny egzemplarz.Iger K.66.1.a (R1)
Cena wywoławcza:
450 pln
Rosja ZSRS. 1/2 kopiejki 1927 NGC MS66 RB (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie. Idealnie zachowana moneta.
Cena wywoławcza:
200 pln
Banknot. Emigracja 2 złote 1939 seria B PMG 66 EPQ (MAX) RZADKOŚĆ R5
Najwyższa nota gradingowa na świecie. Banknot w gradingu PMG z notą 66 oraz dopiskiem: wyjątkowa jakość papieru - EPQ (Exceptional Paper Quality). Seria B.Wyśmienity stan zachowania. Rzadkość.Miłczak 80; Lucow 1011 (R5)Sytuacja Polski w 1939 roku spowodowała, że prezydent, premier i także władze Banku Polski S.A. podjęły decyzję o wyjeździe i ewakuowaniu zapasów złota, dewiz, bilonu, dokumentów oraz banknotów z Polski. Aktywa zdeponowano w krajach sojuszniczych m.in. Anglii i USA. Dyrekcja Banku Polskiego zdecydowała o zwiększeniu zapasów pieniężnych mając nadzieję na szybkie wyzwolenie kraju, a wraz z tym na wzrost obiegu złotych polskich. Wykonanie dużej ilości banknotów w 1942 roku zlecono amerykańskiej firmie American Bank Note Company. Firma wydrukowała dwa banknoty o nominałach 20 i 50 złotych, druk został zakończony w 1943 roku. Po zakończeniu wojny w 1947 roku przewieziono do Polski pieniądze wydrukowane w Anglii i USA oraz papier do ich druku, jednak już w 1951 roku Bank Polski postawiono w stan likwidacji, zaś banknoty i papier zniszczono, pozostawiając nieliczne egzemplarze. Dziś banknoty obiegowe tej emisji oraz ich wzory zalicza się do rzadkich, a jednostronne druki próbne do niezwykle rzadkich.
Cena wywoławcza:
1 500 pln
Wolne Miasto Gdańsk. WZÓR SPECIMEN 20 guldenów 1932 PMG 67 EPQ (MAX)  UNIKAT
Nienotowany banknot z czerwonym stemplem drukarni na stronie głównej. Odmiana ze stemplem czerwonym notowana do tej pory jedynie na wzorach banknotów o nominale 50 guldenów. Z prawej strony stempla przy marginesie pojedyncza perforacja. Brak oznaczeń serii i numeracji, widoczny znak wodny „maska”. Ekstremalnie rzadka pozycja dostępna w sprzedaży aukcyjnej w wyśmienitym stanie zachowania. Banknot w gradingu PMG z wysoką notą 67 oraz dopiskiem: wyjątkowa jakość papieru - EPQ (Exceptional Paper Quality). Polecamy do najlepszych kolekcji banknotów WMG. Miłczak nie notuje.
Cena wywoławcza:
13 000 pln
Rosja. Aleksander I. 5 Kopiejek 1802 KM RUSSIA NOVODEL NGC MS64 RB (MAX)
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjskiRw.: Nominał i data 1802Najwyższa nota gradingowa na świecie.Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania i poszukiwany.Bitkin H412 (R2) NOVODEL
Cena wywoławcza:
1 800 pln