416

Jan II Kazimierz. 2 dukaty (dwudukat) 1656, Kraków NGC MS62 (MAX) - RZADKOŚĆ R8

Cena wywoławcza::
80 000 pln
135 000 pln
69 %

Aw.: Popiersie w koronie i zbroi dekorowanej nitami i z szarfą dowódcy zawiązaną na ramieniu, ozdobioną kokardą. W fałdach inicjały I-T, Jan Thamm (mincerz w Krakowie). W otoku: .IOAN.CASIM: - DG.REX.P&S.
Rw.: Pod koroną owalna 4-polowa ozdobna tarcza z Orłem i Pogonią, w polu sercowym tarcza z herbem Snop – Wazów. U dołu tarczy herb Wieniawa (Bogusława na Lesznie Leszczyńskiego podskarbiego wielkiego koronnego). U dołu inicjały IC, Jakub Czamer, zarządca mennicy szwedzkiej w Krakowie w 1656 r. W otoku: MONETA∙AVREA (IC) REGNIžPOL∙1656

Monety z datą 1656 to wyjątkowo  rzadkie dwudukatówki wybijane w mennicy w Krakowie.  17 października 1656 roku Kraków skapitulował przed wojskami szwedzkimi. Na podstawie traktatu z grudnia 1655 roku Kraków miał przypaść siedmiogrodzkiemu władcy Jerzemu Rakoczemu.  W 1656 roku w zdobytym mieście Szwedzi uruchomili mennicę, korzystając ze stempli zastanych po wycofaniu się wojsk polskich. Mennicę oddano w zarząd Janowi Thammowi. Wybijaną monetą opłacono załogę szwedzką stacjonującą w Krakowie. Z końcem roku część wojsk szwedzkich opuściła Kraków przygotowując się do oddania miasta wojskom Rakoczego. Stąd emisja tej monety miała  ograniczony nakład. Z roku 1656 znane są dwie odmiany stempli awersów.

Opisywany dwudukat był tylko dwukrotnie notowany na powojennych aukcjach. Przed 1939 egzemplarze takie posiadali Bartynowski i Chełmiński. Moneta tej odmiany jest w zbiorze Czapskich w Krakowie. Czapski nadał jej rzadkość R4, ale ich faktyczna rzadkość jest znacznie większa. Polska literatura nieco lekceważyła rzadkość tego rocznika nie rozróżniając go z bardziej dostępnymi dwudukatówkami z roku 1657.

Najwyższa nota gradingowa na świecie. Rzadkość R8 - niepowtarzalny, zachwycający numizmat do najlepszych kolekcji.
Wyśmienicie zachowany egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Najpiękniejszy dostępny na rynku egzemplarz.

Kaleniecki s. 336; Kopicki.1895 (R5) ; Złoto Wazów (TII) K206 (R8)

Stan zachowania: NGC MS62 (MAX)

Zygmunt I Stary. Grosz 1534, Gdańsk PCGS MS62 (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie w PCGS.Odmiana z legendą awersu zakończoną PR.Bardzo ładnie wybity i zachowany egzemplarz. Połysk.Kopicki 7303; Kurpiewski 454 (R)
Cena wywoławcza:
200 pln
Zygmunt III Waza. Grosz 1626, Gdańsk PCGS MS63 (MAX)
Druga najwyższa nota gradingowa na świecie. Tylko jeden egzemplarz oceniony pkt. wyżej.Wspaniale zachowany, centrycznie wybity egzemplarz. Moneta z przebijającym połyskiem menniczym i delikatną patyną.Kopicki 7476 (R)
Cena wywoławcza:
200 pln
Zygmunt III Waza. Denar 1594, Gdańsk PCGS MS62 (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie w PCGS.Idealnie zachowana drobna moneta. Połysk, nieruszony detal, delikatna patyna. Rzadszy rocznik. Jedynie 2 monety w nocie MS. Polecamy.Kopicki 1444 (R2)
Cena wywoławcza:
300 pln
Stanisław August Poniatowski. Złotówka PRÓBNA TYGIEL 1771 PCGS SP63 (MAX)
Aw.: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D LRw.: Tygiel. W półotoku: PROBATUS MELIOR, niżej w odcięciu data 1771Najwyższa nota gradingowa na świecie.Król Stanisław August Poniatowski, dla przeciwdziałania zalewowi fałszywych pruskich monet osłabiających podstawy ekonomiczne Rzeczpospolitej, zaproponował wprowadzenie do obiegu całkowicie odmiennej monety. Miała być bita z czystego srebra i mieć całkowicie nowy rysunek i łacińską legendę. W roku 1771 przedstawiono królowi serię próbnych monet o różnych nominałach. Emisja nie została jednak zrealizowana, a monety pozostały jako niewprowadzone do obiegu próby. PROBATUS MELIOR = wypróbowany lepszy. Prawdopodobnie XIX-wieczne odbicie oryginalnymi stemplami, ekstremalnie rzadka w takim stanie zachowania próbna złotówka Stanisława Augusta Poniatowskiego z Mennicy Warszawskiej. Moneta sporadycznie pojawiająca się na aukcjach, występuje o wiele rzadziej niż 2 złote próbne z tego okresu.Piękny egzemplarz z intensywnym połyskiem menniczym. Wspaniała kolorowa patyna. Moneta ze starej kolekcji. Bardzo rzadka w takim stanie zachowania.Kopicki 2358; Plage 471; H-Czapski 3131; Więcek 115; Parchimowicz SAP 60
Cena wywoławcza:
5 000 pln
Rosja ZSRS. 1/2 kopiejki 1927 NGC MS66 RB (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie. Idealnie zachowana moneta.
Cena wywoławcza:
200 pln
Banknot. Emigracja 20 złotych 1939 seria L PMG EPQ 65 (MAX) RZADKOŚĆ R6
Najwyższa nota gradingowa na świecie. Seria L.Banknot w gradingu PMG z notą 65 oraz dopiskiem: wyjątkowa jakość papieru - EPQ (Exceptional Paper Quality).Idealnie zachowany i bardzo rzadki, brak złamań i zgięć, super prezencja, dla najbardziej wymagających, przepiękny sztywny papier.Miłczak 83; Lucow 1029 (R6)Sytuacja Polski w 1939 roku spowodowała, że prezydent, premier i także władze Banku Polski S.A. podjęły decyzję o wyjeździe i ewakuowaniu zapasów złota, dewiz, bilonu, dokumentów oraz banknotów z Polski. Aktywa zdeponowano w krajach sojuszniczych m.in. Anglii i USA. Dyrekcja Banku Polskiego zdecydowała o zwiększeniu zapasów pieniężnych mając nadzieję na szybkie wyzwolenie kraju, a wraz z tym na wzrost obiegu złotych polskich. Wykonanie dużej ilości banknotów w 1942 roku zlecono amerykańskiej firmie American Bank Note Company. Firma wydrukowała dwa banknoty o nominałach 20 i 50 złotych, druk został zakończony w 1943 roku. Po zakończeniu wojny w 1947 roku przewieziono do Polski pieniądze wydrukowane w Anglii i USA oraz papier do ich druku, jednak już w 1951 roku Bank Polski postawiono w stan likwidacji, zaś banknoty i papier zniszczono, pozostawiając nieliczne egzemplarze. Dziś banknoty obiegowe tej emisji oraz ich wzory zalicza się do rzadkich, a jednostronne druki próbne do niezwykle rzadkich.
Cena wywoławcza:
3 000 pln
Banknot. Emigracja 2 złote 1939 seria B PMG 66 EPQ (MAX) RZADKOŚĆ R5
Najwyższa nota gradingowa na świecie. Banknot w gradingu PMG z notą 66 oraz dopiskiem: wyjątkowa jakość papieru - EPQ (Exceptional Paper Quality). Seria B.Wyśmienity stan zachowania. Rzadkość.Miłczak 80; Lucow 1011 (R5)Sytuacja Polski w 1939 roku spowodowała, że prezydent, premier i także władze Banku Polski S.A. podjęły decyzję o wyjeździe i ewakuowaniu zapasów złota, dewiz, bilonu, dokumentów oraz banknotów z Polski. Aktywa zdeponowano w krajach sojuszniczych m.in. Anglii i USA. Dyrekcja Banku Polskiego zdecydowała o zwiększeniu zapasów pieniężnych mając nadzieję na szybkie wyzwolenie kraju, a wraz z tym na wzrost obiegu złotych polskich. Wykonanie dużej ilości banknotów w 1942 roku zlecono amerykańskiej firmie American Bank Note Company. Firma wydrukowała dwa banknoty o nominałach 20 i 50 złotych, druk został zakończony w 1943 roku. Po zakończeniu wojny w 1947 roku przewieziono do Polski pieniądze wydrukowane w Anglii i USA oraz papier do ich druku, jednak już w 1951 roku Bank Polski postawiono w stan likwidacji, zaś banknoty i papier zniszczono, pozostawiając nieliczne egzemplarze. Dziś banknoty obiegowe tej emisji oraz ich wzory zalicza się do rzadkich, a jednostronne druki próbne do niezwykle rzadkich.
Cena wywoławcza:
1 500 pln
Rosja. Aleksander I. 5 Kopiejek 1802 KM RUSSIA NOVODEL NGC MS64 RB (MAX)
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjskiRw.: Nominał i data 1802Najwyższa nota gradingowa na świecie.Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania i poszukiwany.Bitkin H412 (R2) NOVODEL
Cena wywoławcza:
1 800 pln