August III Sas/Fryderyk Chrystian. Talar sasko-polski 1763 FWoF, Lipsk NGC MS62

1 400 PLN
Cena końcowa: 3 850 PLN
Przebicie: + 175 %

Aw.: Popiersie księcia Chrystiana w zbroi ze związaną szarfą dowódcy, pod ramieniem inicjał medaliera S. W otoku: D G FRID CHRIST PR R POL &L DUX SAX
Rw.: Pod koroną królewską tarcza Saska z czteropolową tarczą polsko-litewską, w środku mała tarcza z herbem Sasów, pod tarczą inicjały mennicze FWoF i nominał: X EINE FEINE MARCK. W otoku: IUL CL MONT A & W S R I ARCHIM & ELECTOR 1763

Fryderyk Chrystian był synem Augusta III Sasa i spadkobiercą tytułów królewskich. Ubiegał się o tron Polski, ale zmarł z końcem 1763 roku jako królewicz polski i książę Saksonii. Talary te występują w trzech odmianach z literami IDC, FWoF oraz EDC. Wszystkie są podobnej rzadkości.
Wspaniale zachowany egzemplarz. Połysk menniczy, ładna złocista patyna. Rzadka moneta w tak pięknym stanie zachowania.

Davenport 2677; H-Czapski 4741; Merseburger 1892

Stan zachowania: NGC MS62