Polska XlX w. / Rosja. Mikołaj I. 3 kopiejki 1854 BM, Warszawa NGC MS64 RB (MAX)

Aukcja 18 - sesja I ( 15 Grudzień 2018 )

6 500 PLN
Cena końcowa: 6 500 PLN

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z mała tarczą z orłem polskim na skrzydle. W środku duża tarcza ze św. Jerzym. U dołu litery B-M

Rw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych napis nominał i data 1854

Najwyższa nota gradingowa na świecie - ekstremalnie rzadka!

Miedziane monety z okresu zaboru rosyjskiego należą do niezmiernie rzadkich numizmatów szczególnie w pięknym stanie zachowania. Moneta wybita w nakładzie zaledwie 160.987 sztuk. Rocznik, który na przełomie kilkunastu lat tylko raz pojawiła się na rynku w takim stanie zachowania.

Moneta błędnie sklasyfikowana przez NGC jako NOVODEL i określona jako MS64 RB. W katalogu H751 nie ma, Bitkin kończy na H750.

Według Bitkina i obecnych notowań NOVODEL nie istnieje, według nas moneta z bardzo świeżego stempla, powinna otrzymać notę PROOF LIKE.

Unikalna moneta pod względem stanu zachowania. Wyśmienicie zachowana moneta z piękna barwą czerwieni i brązu.

Bitkin 859; Berezowski 1010; Plage 469; Parchimowicz 1109e

Stan zachowania: NGC MS64 RB (MAX)

Aukcja 18 - sesja I
15, Grudzień 2018