Stanisław August Poniatowski. 3 dukaty 1794 (stanislaus d'or), Warszawa

10 000 PLN
Cena sprzedaży: 13 000 PLN
Przebicie: + 30 %

Aw: Głowa i napis wokoło STANISLAUS AUG D G REX POL M D L
Rw: Tarcza herbowa i napis wokoło AUREUS 1794 POLONIAE

Trzydukatówki i półtoradukaty wybito w 1794 roku. Są to najbardziej okazałe polskie  monety złote XVIII wieku. Wybijano je ze złota o nieco niższej niż dukatowa próbie, ale o większej wadze. Miały posłużyć do sfinansowania dozbrojenia polskiej armii. Monety te są poszukiwane przez kolekcjonerów z uwagi na swoją urodę i wysoki nominał. Czapski nadawał im rzadkość R, a Kopicki R3. Znajdowały się w większości najlepszych kolekcji monet polskich; były między innymi w zbiorach Potockiego, Sobańskiego, Chełmińskiego i Frankiewicza. Nakład tylko 5256 egzemplarzy.

Wytarty, delikatna patyna.
Najwyższy nominał złotej monety Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Kopicki 2541; Plage 459, Tyszkiewicz 40, Kaleniecki 561, Friedberg 98 ; Parchimowicz (Poniatowski) 45.a1

Stan zachowania: 3+ (VF+)
Waga: 12,04 g Au
Średnica: 28,5 mm