Jan II Kazimierz. Dukat 1649, Gdańsk

13 000 PLN
( Sobota, 15 Grudzień, 09:00:00 )

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: IOAN CAS D G R POL & SUEC M DL R P
Rw.: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta. Nad tarczą mały wieniec z rozet położony na dwu liściach palmowych z gałązką winnego grona w środku. Pod łapami lwów inicjały G-R. W otoku: MON AUREA CIVITATIS GEDANEN 1649

Rocznik 1649 charakteryzuje się największą liczbą typów i odmian pośród dukatów Jana Kazimierza. Bardzo rzadki wariant dukata gdańskiego z 1649 roku, charakteryzujący się odmiennym rewersem z większą ilością gałązek palmowych i winnego grona. Sporadycznie pojawiający się w handlu.
Ciemna patyna Lekko gięty. Ładny egzemplarz.
Kopicki 7649 (R4); Friedberg 24; CNG 340 I; H-Czapski 1910; Kaleniecki s. 370 (wszystkie odmiany razem); Parchimowicz 1759a; Złoto Wazów t. II G319 (R5); Tyszkiewicz 14

Stan zachowania: 2-/3+ (EF-/VF+)
Waga: 3,44 g

Aukcja 18 - sesja I
15, Grudzień 2018

Start: 09:00

Status: Aukcja jeszcze się nie rozpoczęła