Władysław IV Waza. Dwa dukaty 1642, Gdańsk, Ex. Potocki

Aukcja 4 ( 19 Października 2013 )

Cena wywoławcza:
150 000 PLN
210 000 PLN
+ 40 %
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi, z wyłożonym koronkowym kołnierzem. Na piersi Order Złotego Runa.
W otoku: VLAD IIII DG REX POL & SVEC MD LIT RVS PR
Rw.: Panorama miasta Gdańska. U dołu stojąca na ozdobnej konsoli mała tarcza miejska podtrzymywana przez dwa lwy. Inicjały G-R
W otoku: MON AUREA CIVITA − TIS GEDANEN 1642

Za panowania Władysława IV mennica w Gdańsku początkowo wybijała donatywy z tarczą miejską oraz z panoramą miasta. W 1642 roku wybito także obiegowe dwu-i trzydukaty z widokiem miasta. Egzemplarz pochodzi z kolekcji Franciszka Potockiego i ma dwukrotnie odciśniętą puncę z herbem rodowym Pilawa.

Kopicki 7598 R8; Friedberg 21a; CNG 236; Parchimowicz D4

Stan zachowania: 3+ (VF+)
Waga: 6,87 g Au
Średnica: 33 mm