Władysław IV Waza. Cztery dukaty 1641, Gdańsk, Ex. Potocki

Aukcja 4 ( 19 Października 2013 )

Cena wywoławcza:
150 000 PLN
220 000 PLN
+ 47 %
Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi z wyłożonym kołnierzem ozdobionym dużymi koronkami. Na piersi Order Złotego Runa.
W otoku: VLAD IIII DG REX POL &SVEC MD LIT RVS PR
Rw.: Dwa lwy podtrzymują owalny kartusz z herbem miasta wsparty na konsoli. Data 1641 w kartuszu u dołu, pod łapami lwów inicjały G-R (Gerhard Rogge).
W otoku: MONETA NOVA CIVITATIS GEDANENSIS

Ekstremalnie rzadki wielodukat wybijany o nominałach od 2 do 4 dukatów. Doskonała proweniencja i stan zachowania. Nietypowa legenda rewersu monety umożliwiała bicie monet w złocie (wielodukaty) i srebrze (półtalary) za pomocą tych samych stempli. Na awersie znak własnościowy Potockich − herb Pilawa. Jedyny dostępny egzemplarz na rynku.

Połysk.

Kopicki 7555 R8; Friedberg RARE; H-Cz. 1820; CNG 216a; Parchimowicz 1859
Stan zachowania: 2 (EF)
Waga: 13,98 g Au
Średnica: 34 mm