Bolesław lll Krzywousty (1102-1138). Brakteat protekcyjny

900 PLN
Cena końcowa: 2 100 PLN
Przebicie: + 133 %

Aw.: Książę w prawo, na ugiętych kolanach, wyciąga dłonie do św. Wojciecha, który stoi w lewo unosząc prawą dłoń nad głową księcia, a w lewej zaś dzierży pastorał.
W otoku: + VEVBESLV (zdeformowane wsteczne Adalbertus i proste Boleslaus).

Brakteat, niegdyś nazywany pokutniczym i błędnie wiązany z pokutą za zbrodnię krzywoprzysięstwa, powstał – jak wykazał Ryszard Kiersnowski – dużo później. Stanowi propagandową odpowiedź dworu polskiego na zmuszenie Bolesława Krzywoustego do hołdu przed cesarzem Lotarem III w Merseburgu w 1135 r. Moneta pokazuje obrazem i napisem, że w istocie zwierzchnikiem i opiekunem księcia Polski jest nie cesarz, lecz św. Wojciech patron królestwa, którego relikwie, zrabowane przed wiekiem przez Czechów, cudownie znaleziono w Gnieźnie w 1127 roku. Moneta znana z wielu odmian (najistotniejsze to krzyż kropkowy, pojawiający się nad głową księcia i frontalne przedstawienie twarzy świętego), była wybijana przez kilka lat według silnie obniżanego standardu; przedstawiony egzemplarz, z racji ciężaru, należy do wczesnych.

Nieznacznie wyszczerbiony egzemplarz, ale czytelny. Połysk, delikatna patyna.

Kopicki 47 (R4)

Stan zachowania: 3+/2- (VF+/EF-)
Waga: 0,48 g Ag
Średnica: 26 mm