Stefan Batory. Trojak 1579, Gdańsk

Aukcja 4 ( 19 Października 2013 )

5 000 PLN
Cena końcowa: 23 000 PLN
Przebicie: + 360 %
Aw.: Popiersie w antycznej promienistej koronie i w zbroi.
W otoku: STEPHAN D G REX POL D PRVSS
Rw.: U dołu w kartuszu herb miasta oraz znaki mennicze; po lewej gałązka lauru, po drugiej stronie pierścień Kacpra Goebla, dzierżawcy mennicy w Gdańsku. Od góry napis czterowierszowy: III / GROSS AR/ TRIP CIVI / GEDANENSIS i data 15-79

Moneta o nietypowym wyobrażeniu królewskim, głowa króla w antycznej rzymskiej promienistej koronie. Korona symbolizowała Jowisza, boga wojny. Trojak należy do stosunkowo rzadkich i bardzo poszukiwanych monet Stefana Batorego z uwagi na nietypowe wyobrażenie władcy. Znane dwie drobne odmiany stempla różniące się liczbą listków i jagódek na gałązce.

Patyna.

Iger G.79.1a; Kopicki 7434; CNG; Parchimowicz 2726
Stan zachowania: 3+ (VF+)
Waga: 2,37 g Ag
Średnica: 22 mm