Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1620 I.I – V.E, Bydgoszcz NGC XF 45 (MAX)

Aukcja 17 ( 27 Października 2018 )

Cena wywoławcza:
12 000 PLN
14 000 PLN
+ 17 %

Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa.
W otoku: SIGI III D G REX POL M D LIT RVS PRVS MAS
Rw.: Pod koroną pięciopolowa tarcza herbowa, w środku mała tarcza z herbem Snopek – Wazów. Po bokach inicjały II-VE, poniżej data 16-20 Legendę u dołu rozdziela tarcza z herbem Sas podskarbiego koronnego Daniłłowicza.
W otoku: SAM LIV NEC SE - GOT VAN Q HRI R

Pierwszy ort koronny z menniczy Bydgoszcz, znany w czterech odmianach portretowych. Najłatwiej odmianę można rozróżnić po rysunku szarfy króla. Mennica w Bydgoszczy w 1620 roku przystąpiła do wybijania ortów koronnych. Na rewersie sygnatura zarządcy mennicy Jakuba Jacobsona van Emden. Zmiana ordynacji wagi i stopy w ortach spowodowała przerwanie ich bicia już w tym samym roku. Wybijanie ortów według nowej stopy menniczej rozpoczęto rok później, przerabiając daty na stemplu. Większość ortów została przetopiona z uwagi na zawyżoną próbę srebra. Tyszkiewicz w swoim podręczniku wycenia ten egzemplarz na 80 marek w złocie, opatrując go dodatkowo znakiem zapytania, co oznacza, że monety takiej w handlu nie spotkał. Była w zbiorze Beyera i Radziwiłłów.

Moneta ogromnej rzadkości. Jedyny egzemplarz jaki został ogradowany przez firmę NGC. Ładnie wybity egzemplarz z delikatnym połyskiem menniczym i patyną.

Kopicki 1270 (R6); Beyer (1880) 343; Gumowski (1914) 1268; Kurpiewski 1475R6; Tyszkiewicz 80?; Kostrybski (R6); Shatalin/Grendel BD20-2 (R5)

Stan zachowania: NGC XF 45 (MAX)