ex. Karolkiewicz Collection

Talar bezkrólewie 1632, Toruń ex. Karolkiewicz Collection RZADKOŚĆ

Cena wywoławcza::
65 000 pln
134 000 pln
106 %

Aw.: Insygnia koronacyjne i napis powyżej DEVS PROVIDEBIT
Rw.: Anioł trzymający tarczę miejską, po bokach litery I-I. W otoku MONETA NOVA ARGENT CIVIT THORVNENIS.

Bardzo rzadka moneta bita po śmierci Zygmunta III Wazy, przez okres zaledwie kilku miesięcy do wyboru następnego władcy elekcyjnego – Władysława IV Wazy.
Talary bezkrólewia sporadycznie pojawiają się na rynku, są monetami lubianymi i cenionymi przez kolekcjonerów. Talar wybity w mennicy toruńskiej należy do największych rzadkości na rynku i jest marzeniem każdego kolekcjonera. Monety brakuje w większości zbiorów talarów polskich.
Doskonała proweniencja z aukcji H. Karolkiewicza z 2000 roku.

Egzemplarz z bardzo wyraźnymi detalami, zwłaszcza herbu Torunia, piękną, delikatną patyną i połyskiem menniczym. Moneta do najlepszych kolekcji.

Kurpiewski 3 (R5); Davenport 4373; Tyszkiewicz 60 mk

Stan zachowania: 1-/2+ (UNC-/EF+)
Waga: 28,53 g Ag
Średnica: 43 mm

Władysław IV Waza. Talar 1640, Toruń NGC MS62 (MAX) Wyśmienity, jedyny MS
Aw.: Półpostać króla w prawo, w zbroi z koronkowym kołnierzem. Ramię przewiązane szarfą dowódcy z ozdobną kokardą za ramieniem, w dłoniach miecz oparty o ramię i jabłko królewskie. W otoku: VLADIS IIII D G REX POL ET SVEC M D LIT RVS PRVSRw.: Anioł podtrzymuje owalny kartusz herbowy. Po bokach data 16-40, u dołu inicjały M-S (Melchior Schirmer). W otoku: MONETA NOVA ARGENTEA CIVITATIS THORVNENSISNajwyższa nota gradingowa na świecie i jedyny talar toruński w takim stanie zachowania. Rzadki talar toruński. Talar z datą 1640 i herbem Torunia po raz pierwszy opisany został w 1752 roku, w katalogu kolekcji Biblioteki w Lipsku. Talary tego wzoru wybijano pod zarządem M. Schirmera, charakteryzują się wydłużonym popiersiem króla.Wyśmienicie zachowany egzemplarz z intensywnym połyskiem menniczym i ładna delikatną patyną.Moneta do najlepszych zbiorów. Niespotykany stan zachowania. Moneta unikalna ze względu na urodę.Kopicki 8283; Davenport 4374; CNCT 1528 (R4); Parchimowicz 1885 b; Tyszkiewicz 10 mk
Cena wywoławcza:
28 000 pln
Zygmunt III Waza. Półtorak 1620, Ryga NGC MS64 (MAX)
Aw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Wazów – Snopek w środku. W otoku: SIG III D G - REX PMDRw.: Jabłko królewskie z cyframi Z4 w środku. U dołu mały herb Rygi – skrzyżowane klucze. Data Z-0 przy krzyżu. W otoku: MONE NOVA - CIVI RIGENajwyższa nota gradingowa na świecie dla tej odmiany. Bardzo rzadka odmiana z herbem Klucze i Liszka von Meppena po stronie rewersu, legenda rewersu nie zaczyna się rozetą, tylko trójlistkiem.Menniczy egzemplarz.Kopicki 1404 (R5)
Cena wywoławcza:
2 000 pln
Jan II Kazimierz. Ort (18 groszy) 1657, okupacja szwedzka, Elbląg NGC MS62 (MAX)
Aw.: Popiersie i tytulatura króla Szwecji Karola Gustawa.Rw.: Herb miasta Elbląg i data 1657.Najwyższa i jedyna nota gradingowa na świecie. Wyjątkowo pięknie wybity egzemplarz jak na ten typ monety.Wspaniały połysk menniczy, doskonale zachowane detale. Ekstremalnie rzadka moneta w takim stanie zachowania, do najlepszych kolekcji.Kopicki 96; CNCE 750; Pfau 470; Ahlström 56a
Cena wywoławcza:
5 000 pln
II RP. 5 złotych 1936 Piłsudski NGC MS65 (MAX) RZADKOŚĆ
Najwyższa nota gradingowa na świecie MS65, zaledwie kilka egzemplarzy otrzymało tak wysoką notę. Piękny egzemplarz, idealnie zachowany połysk menniczy, moneta ewidentnie kiedyś wyjęta z rulonu bankowego i odłożona, nie posiada żadnych wad. Ekstremalnie rzadki w takim stanie zachowania.Fischer: OB 017
Cena wywoławcza:
2 200 pln
II RP. PRÓBA miedź 50 złotych 1924 klęczący rycerz, PCGS SP63 BN (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie. Próba wybita w nakładzie tylko 105 sztuk. Moneta ze znakomitym połyskiem menniczym oraz pięknie zachowanymi wszelkimi detalami. Bardzo rzadka moneta w tym stanie zachowania.Parchimowicz P165a
Cena wywoławcza:
9 000 pln
PRL. 5 złotych 1960 Rybak aluminium - zdwojenie stempla NGC MS64 (MAX)
Nienotowana i niekatalogowana odmiana ze zdwojeniem stempla rewersu (doubled die reverse). Duża ciekawostka, rzadko spotykana na monetach aluminiowych.Idealnie zachowany egzemplarz.Fischer OB 045
Cena wywoławcza:
500 pln
III RP. 100.000 złotych 1990 Solidarność PCGS PR69 DCAM (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie. Bardzo rzadka moneta z setu Solidarność. Nakład tylko 1001 sztuk. Sporadycznie pojawia się w handlu.Fischer KZ032; Parchimowicz 621
Cena wywoławcza:
5 000 pln
Rosja. Aleksander I. 20 kopiejek 1822 ПД, Petersburg PCGS MS63 (MAX)
Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. W środku duża tarcza ze św. Jerzym. U dołu literyRw.: W wieńcu z liści laurowych i dębowych nominał i data 1822 ПДNajwyższa nota gradingowa na świecie. Moneta z dwukrotnie przebitą ostatnią cyfrą daty. Duża ciekawostka rzadko spotykana na rynku. Wyśmienity egzemplarz z delikatną patyna.Bitkin 203
Cena wywoławcza:
3 000 pln