Jan II Kazimierz. Dukat koronacyjny 1649 (R5)

Aukcja 16 - sesja I ( 08 Września 2018 )

24 000 PLN
Cena końcowa: 43 500 PLN
Przebicie: + 81 %

Aw.: Z chmur wyłania się zbrojna dłoń, która ujmuje szyfrowaną kłódkę. Na obręczach napis: I-O-A-N-N-S-C-A-S-I-M-I-R-V-S-, poziomo napis: CORONAT9∙ANNO1649/D∙17∙JANV∙
W otoku dewiza: COMPACTVM. - DESVPER (ułożone zostało z góry)
Rw.: Z chmur wyłania się zbrojna dłoń trzymająca herb rodowy Snop Wazów. W otoku: DOMI-NVS∙ASSVMPSIT∙ME (Pan mnie przygarnie, Ps. 27/26, w.10)

Egzemplarze w złocie były wręczane oficjalnym gościom. Ikonografia dukata nawiązuje do sytuacji, w której po bezpotomnej śmierci Władysława IV, jego brat Jan Kazimierz, poświęcony stanowi duchownemu, obejmuje tron Polski. Dewiza umieszczona na dukacie ma wzmocnić decyzję o jego powołaniu na tron Polski, sugerując w tym wyborze Boską Opatrzność. Dukat znany tylko z najlepszych zbiorów, np. w Ermitażu jest tylko egzemplarz w srebrze, a w zbiorach cesarskiego gabinetu w Wiedniu znajduje się dwudukat i dukat bity tym stemplem.

Dużej rzadkości i wielkiej urody dukat koronacyjny wybity w złocie sporadycznie pojawiający się na rynku kolekcjonerskim. Moneta praktycznie nie nosząca śladów obiegu. Wspaniały połysk menniczy, delikatna patyna, idealnie zachowane detale., Ostatni raz w naszej ofercie dukat koronacyjny wystąpił ponad 7 lat temu, monetę można śmiało polecić do najlepszych zbiorów kolekcjonerskich.

Ten sam egzemplarz zilustrowany w książce J. Dutkowskiego „Złoto Czasów Dynastii Wazów” Tom  II.

H-Czapski 7593 (R3) ; Racz. 130 ; Złoto Wazów (Tom II) K176  (R5) - ten sam egzemplarz

Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 3.33 g Au

Aukcja 16 - sesja I
08, Września 2018