Zygmunt III Waza. Talar 1629 odbity w złocie wagi 5 dukatów, Toruń

Aukcja 1 ( 23 Października 2010 )

Cena wywoławcza:
200 000 PLN
410 000 PLN
+ 105 %

Aw.: Anioł z tarczą miejską wychylający się z obłoków, siedmiowierszowy napis: THORVNIA / HOSTILITER OPPVGNATA / ET  DEI O  AVXILIO / FORTR  A CIVIB  DEFENSA / XVI^ FEBR / ANNO/  M DC XXIX / arabeska

Rw.: Panorama miasta spowita płomieniami i kłębami dymu, widziana z lewego brzegu, z prawej Zamek Dybowski, Kępa Bazarowa połączona mostem z miastem. Na rzece barki i łodzie. W murach miejskich baszty i bramy z Barbakanem Starotoruńskim. Nad miastem słońce z promieniami, u dołu H-H (Henryk Hema, rytownik).
W otoku: FIDES ET CONSTANTIA PER IGNEM PROBATA: (Wierność i wytrwałość ogniem wypróbowana) bez sygnatury menniczej.

Odbitka w złocie talara wybitego z okazji odparcia oblężenia miasta przez Szwedów w 1629 roku. Talary, oraz odbitki w złocie wybijano do 1632 roku z okazji kolejnych rocznic tego wydarzenia. Nakład każdej z emisji wynosił około 100 sztuk w srebrze i kilka sztuk w złocie. Egzemplarze w srebrze otrzymywali wszyscy członkowie Ordynków oraz bardziej zasłużeni obrońcy. Około 1600 roku Ordynki liczyły: 4 burmistrzów, 12 rajców, 24 ławników i 60 członków tzw. III Ordynku. Sztuki w złocie stanowiły specjalne podarunki dla ówczesnych znakomitości; otrzymali je król Polski Zygmunt III Waza, cesarz Ferdynand II, Jerzy marszałek Lubomirski, Jan Peuss burmistrz miasta oraz Gerard Denhoff dowódca obrony miasta w 1629 roku. Ich nakłady nie przekraczały kilku egzemplarzy. Znane są dwa egzemplarze odbite tym stemplem. Jeden o wadze czterech i pół dukata, drugi o wadze prawie pięciu dukatów. Złota odbitka została po raz pierwszy opisana w hamburskiej księdze wydanej w 1705 roku. Oferowany przez nas egzemplarz pochodzi z 17 aukcji WCN pozycja 239 opisany jako UNIKAT.

Literatura : Kopicki.8243 (ale w srebrze); Friedberg.56 (jako UNIKAT); Historischen Remarquen, 1703, th.5, s.385; Kochler (D.Cabinet).3068; jak: Raczyński.79; Vossberg.268; Dutkowski, Suchanek CNCT.1342

Stan zachowania: 2 (EF)
Waga: 16,813 g A
Średnica: 45,2 mm