Zygmunt III Waza. Dukat koronny ze stojąca postacią króla 1592, Poznań

Aukcja 1 ( 23 Października 2010 )

150 000 PLN
Cena końcowa: 370 000 PLN
Przebicie: + 147 %

Aw.: Stojąca postać króla w koronie i w pełnej zbroi, z berłem opartym o ramię i rapierem przy pasie, pod nogami króla skrzyżowane haki – znak mennicy w Poznaniu.
W otoku: ∙SIG∙III∙D∙G∙REX- -POLO∙M∙D∙L∙

Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza z Orłem i Pogonią oraz małą tarczą z herbem Snop Wazów w środku.
W otoku: DESIG∙SVE∙M ∙M∙DL∙RV∙PR∙1592∙

Niezwykle rzadki dukat, opisany w 1830 roku przez K. Bandtkiego, który znał go z XIX-wiecznego zbioru Franciszka Potockiego; M. Gumowski widział taką sztukę w zbiorze po K. Sobańskim. Notowany był także w 1883 roku w katalogu z licytacji kolekcji hrabiny I. Starzyńskiej, ale cena sugeruje, że był to XIX-wieczny falsyfikat Igla. Czapski nadał mu rzadkość R8, zatem miał wiedzę ledwie o trzech egzemplarzach; w Ermitażu, u K. Sobańskiego i Potockiego. Niejasny jest los egzemplarza po Franciszku Potockim, jako że nie jest potem wymieniany w zbiorze Andrzeja Potockiego.

Połysk menniczy, piękna stara patyna.

Literatura :  Kopicki.1399; Friedberg.82; Kaleniecki.-; Gumowski(1914).323; H-Cz.7266; Tyszkiewicz.900(?)

Stan zachowania: 2 (EF)
Waga: 3,490 g Au
Średnica: 21,5 mm