August II Mocny. Dukat 1702, Toruń

Aukcja 3 ( 21 Października 2012 )

30 000 PLN
Cena końcowa: 55 000 PLN
Przebicie: + 83 %

Aw.: Ukoronowane popiersie w zbroi i płaszczu przewiązanym węzłem na ramieniu.
W otoku: AUGUST II DG REX POL M DL R P EL S
Rw.: Anioł trzymający owalną tarczę miejską, data 17-02 po bokach.
W otoku: MONETA AVREA CIVIT THORVNENSIS

Dukat 1702 roku został wybity jako egzemplarz próbny w niewielkiej ilości, nigdy nie został wprowadzony do obiegu. W II połowie XVIII wieku zachowanym stemplem odbito ponownie egzemplarze w złocie i srebrze, a także odciśnięto na monetach o innych nominałach z przeznaczeniem dla ówczesnych kolekcjonerów. Egzemplarzy wybitych dla kolekcjonerów w II połowie XVIII wieku praktycznie nie można odróżnić od emisji okazowej, wybitej w 1702 roku. Wykorzystano do ich bicia nieuszkodzone i praktycznie nieużywane stemple. Dukaty rzadkie, prawie niespotykane. Drugi oferowany egzemplarz w kraju.

Patyna. Egzemplarz lekko niecentryczny.

Kopicki. 8374; Friedberg. 67; CNCT. 1760; Kaleniecki. s.491; Parchimowicz. 1418a; Tyszkiewicz 80?

Stan zachowania: 2- (EF-)
Waga: 3,43 g Au
Średnica: 24,5 mm