Jan II Kazimierz. Talar 1651, Elbląg

Aukcja 3 ( 21 Października 2012 )

150 000 PLN
Cena końcowa: 200 000 PLN
Przebicie: + 33 %

Aw.: Popiersie króla w koronie i zbroi zdobionej na ramieniu maszkaronem z głową lwa. Na piersi łańcuch Orderu Złotego Runa.
W otoku: IOAN CASIM DG REX POL & SVEC MDL RVS PRV
Rw.: Postać anioła podtrzymuje tarczę z herbem Elbląga, po bokach drobne inicjały mennicze W-VE (Wilhelm van Eck)
W otoku: MONETA ARGENTEA CIVITATIS ELBINGENSIS 1651

Moneta poszukiwana przez kolekcjonerów dla znakomitej roboty medalierskiej. Nienotowana od kilku lat na aukcjach. Egzemplarz z aukcji H. Karolkiewicza pozycja 2348, wcześniej zakupiony z kolekcji Brandt’a. Zdjęcie oferowanego egzemplarza znajduje się w CNCE.

Połysk menniczy, patyna. Talar elbląski niespotykany w takim stanie zachowania. Ogromna rzadkość. Egzemplarz okazowy.

Kopicki. 7133; Davenport. 4364; CNCE. 308(ten egzemplarz); Dutkowski, (Talary...).E.02; H-Cz. 2205; Tyszkiewicz 80; Parchimowicz. 1786

Stan zachowania: 2+ (EF+)
Waga: 28,75 g Ag
Średnica: 44,0 mm

Tabela stopni przebicia