August lll Sas. Dukat 1734, Gdańsk

35 000 PLN
Cena końcowa: 44 000 PLN
Przebicie: + 26 %

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: AVGVST III D G REX POL M D L R P EL S
Rw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę miejską stojącą na ozdobnej konsoli. W otoku: MON AVREA CIVITAT GEDAN 1734

Polska z początkiem 1734 roku była miejscem rywalizacji i walki o władzę dwóch królów – Stanisława Leszczyńskiego i ukoronowanego w styczniu tego roku, Augusta III. Leszczyński wspierany przez Francuzów w październiku 1733 roku zbiegł do przyjaznego mu Gdańska. Miasto po ponad czteromiesięcznym szturmie armii rosyjskiej (promującej Augusta) poddało się 9 lipca 1734 roku marszantowi polnemu Munnichowi a Leszczyński w przebraniu wrócił do Prus. 19 lipca August III przybył do Oliwy witany przez deputację miasta. Gdańszczanie musieli Augusta III uznać królem oraz w ramach przeprosin zapłacić 80 tys. złotych, zaś Rosji uiścić olbrzymi haracz w wysokości miliona talarów. Wtedy to, prawie po 20-letniej przerwie, otwarto mennicę gdańską i celem udobruchania nowego monarchy wybito (zapewne w niewielkiej ilości) piękny dukat w darze królowi z jego ukoronowanym popiersiem na awersie i efektownym herbem Gdańska na rewersie. Ten rzadki dukat jest pierwszą monetą potwierdzającą panowanie Augusta III w Polsce (Prusy Królewskie) oraz ostatnim dukatem wybitym w mennicy gdańskiej. Duża rzadkość na rynku numizmatycznym.

Wspaniała moneta, centrycznie wybita. Patyna i lustro mennicze.

Bahrfeld 8654; H-Czapski 2756; Gumowski 2134; Friedberg 42; Kopicki 7788; CNG 429 (błąd w legendzie awersu)

Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 3,46 g Au
Średnica: 24 mm