Śląsk, Wrocław, biskupstwo Karol Ferdynand Waza, Klipa medalowa 1642,ośmiokątna, Nysa

6 000 PLN
Cena końcowa: 7 250 PLN
Przebicie: + 21 %

Aw.: Popiersie z długimi włosami zwrócone w prawo, W otoku CAROLVS FERDINAN D G PRINC POLON ET SVEC,na ramieniu HR 1642,

Rw.: Tarcza herbowa polsko-szwedzka zawieszona na berle, druga tarcza z herbami biskupstwa wrocławskiego zawieszona na pastorale, wyżej herb Wazów i promieniste słońce z ludzką twarzą,

berło i pastorał połączone łańcuchem, niżej data 1642 Wokół napis: OMNIS POTESTAS A DEO EST

Klipa z 1642 roku jest ostatnim medalem biskupa Karola Ferdynanda Wazy wybitym w mennicy w Nysie. W 1642 roku miasto zostało zajęte i złupione przez wojska szwedzkie. Zniszczenia były tak duże, że biskup nie tylko nie wznowił działalności biskupiej, ale już nigdy się tutaj nie pojawił. Klipa znana jest z odbić w złocie i srebrze, wykonanie stempli powierzono wybitnemu medalierowi wrocławskiemu Hansowi Riegerowi. Friedensburg opisywał je jako monety, o wadze od 1 do 3 talarów, jednak przy ich biciu nie trzymano się wagi talara, co sprawia, że żaden ze znanych egzemplarzy nie odpowiada przypisywanej mu wielokrotności talara.

Patyna. Ładnie zachowany egzemplarz. Delikatny ślad po zawieszce.

FuS. 2678; H-Cz. 1891; Raczyński 153

Stan zachowania: 3 (VF)
Waga: 47.12 g Ag
Średnica: 34x38 mm