Śląsk, Wrocław. Owalny medal wagi 12 dukatów Karol Ferdynand Waza 1642. UNIKAT?

120 000 PLN
Cena końcowa: 180 000 PLN
Przebicie: + 50 %

Aw: Popiersie z długimi włosami zwrócone w prawo. Napis w otoku CAROLVS FERDINAN D.G. PRINC: POLON: ET SVEC:,na ramieniu HR 1642

Rw: Tarcza herbowa polsko-szwedzka zawieszona na berle, druga tarcza z herbami biskupstwa wrocławskiego zawieszona na pastorale, wyżej herb Wazów i promieniste słońce z ludzką twarzą, berło i pastorał połączone łańcuchem, niżej data 1642, wokół napis OMNIS POTESTAS A DEO EST

Karol Ferdynand Waza syn króla Zygmunta III, biskup wrocławski i płocki. Owalny medal złoty wagi 12 dukatów z 1642 roku autorstwa Hansa Riegera. Prawdopodobnie jedyny 12-dukatowy medal na rynku.

Znany numizmatyk Leon Mikocki posiadał w swojej kolekcji taki medal lecz wagi 10 dukatów (Joseph Bermann- Wiedeń 1850 r. poz. 1717), w kolekcji M. Frankiewicza był egzemplarz również wagi 10 dukatów  (Hamburger/ Schlesinger 1930 r, poz. 727), na aukcji 48 UBS w Bazylei sprzedano w 2000 roku egzemplarz złoty o wadze 10 dukatów za 39000 CHF (poz. 294).

O rzadkości tego medalu świadczy również fakt, iż nie posiadał go w swojej kolekcji E. H-Czapski.

Jedyny znany egzemplarz w złocie. Drobne ryski w tle. Najwyższej klasy numizmat, do najlepszych kolekcji. Bardzo ładny egzemplarz, delikatna patyna.

FuS. 2679 (srebro) ; H-Cz. 1891 (srebro) ; Racz. 153

Stan zachowania: 3+ (VF+)
Waga: 41.04 g Au
Średnica: 41/36 mm