Pomoc Kontakt Zaloguj się

Dlaczego Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk to miejsce, w którym numizmaty osiągają najwyższe ceny na rynku?

Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk budowany jest obecnie przez czwarte pokolenie numizmatyków i marszandów, którzy rozpoczynali swoją działalność w salonach pełnych dzieł, monet i kolekcjonerów przedwojennej Warszawy. Dzisiaj, jako wiodący antykwariat numizmatyczny Europy Środkowej, organizujemy aukcje śledzone przez tysiące licytujących z wielu zakątków globu.

Każdego roku z najwyższym zaangażowaniem uczestniczymy razem z właścicielami zbiorów w pełnym procesie upłynnienia wybranych walorów, a nierzadko na naszych oczach do obiegu trafiają unikaty poszukiwane przez kolekcjonerów przez dekady. Nasz zespół specjalistów wypracował przez lata najbardziej profesjonalną i komfortową linię obsługi sprzedaży na rynku numizmatycznym, docenioną zarówno przez właścicieli największych kolekcji, jak i osoby planujące dopiero pierwszą aukcyjną sprzedaż. Renomę na europejskim rynku numizmatycznym zawdzięczamy przede wszystkim pięciu elementom, które sprawiają, że z każdą kolejną aukcją grono współpracujących z nami kolekcjonerów powiększa się:

BEZPŁATNA WIELOETAPOWA WYCENA 
SPRZEDAŻ KOMISOWA ORAZ PRIVATE SALE 
DOPASOWANA STRATEGIA SPRZEDAŻY I ANALIZA RYNKU 
MIĘDZYNARODOWY ZASIĘG I DZIAŁANIA MARKETINGOWE 
PROFESJONALNE OPRACOWANIE NAUKOWE I STANDARD NOTY KATALOGOWEJ

 • Jesteś kolekcjonerem i potrzebujesz profesjonalnej wycenyi spersonalizowanej opieki nad Twoim zbiorem? Zobacz, co możemy zrobić.
 • Rozważasz pierwszą sprzedaż na rynku numizmatów? 
  Przygotowaliśmy dla Ciebie Poradnik, jak sprzedać monety - krok po kroku.

BEZPŁATNA WIELOETAPOWA WYCENA

Posiadasz monetę i chcesz sprawdzić, jaka jest jej aktualna wartość?

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny i konsultacji z naszym specjalistą, przesyłając zdjęcie poprzez prosty formularz lub odwiedzając nas osobiście. Wycena przeprowadzana przez naszych

ekspertów nie zobowiązuje do sprzedaży, a wstępne oszacowanie wartości otrzymasz do dwóch dni roboczych od przesłania fotografii. Należy pamiętać, że na rynku kolekcjonerskim o wartości waloru decydują zarówno autentyczność i rzadkość, jak i stan zachowania, który można pogorszyć samodzielnym czyszczeniem monet, banknotów czy odznaczeń!

Dla komfortu naszych Klientów przygotowaliśmy cztery możliwości uzyskania bezpłatnej wyceny walorów - przeczytaj o nich w sekcji Wycena monet i banknotów. [Linkowanie nie do podstrony, tylko do dalszej części strony, w której opisana jest sprzedaż krok po kroku.]

 • Potrzebujesz ekspresowej wyceny wstępnej? Przejdź do formularza, żeby przesłać zdjęcia.
 • Jesteś kolekcjonerem i interesuje Cię bieżąca aktualizacja rynkowej wartości Twojego zbioru? Przejdź do sekcji Premium - opieka nad kolekcją.

 

SPRZEDAŻ KOMISOWA ORAZ PRIVATE SALE

Odpowiadając na potrzeby kolekcjonerów i inwestorów, opracowaliśmy najbardziej elastyczny model sprzedaży na rynku kolekcjonerskim. Oprócz tradycyjnych formuł sprzedaży komisowej w ramach aukcji oraz sprzedaży poprzez nasz Sklep internetowy, oferujemy możliwość Private Sale, a także tzw. gwarantowanej sprzedaży aukcyjnej.

Żeby dowiedzieć się więcej o najdogodniejszych metodach upłynniania walorów, przejdź do dalszej części strony - Jak sprzedać monety? Wybierz spośród pięciu możliwości.

DOPASOWANA STRATEGIA SPRZEDAŻY I ANALIZA RYNKU

Zastanawiasz się, czy to właściwy moment na sprzedaż monet i czy właśnie aukcja będzie odpowiednią metodą? Możesz omówić to ze specjalistą w siedzibie naszej firmy lub telefonicznie. Oprócz bezpłatnej szacunkowej wyceny, która nie zobowiązuje do sprzedaży, nasz zespół przygotuje dla Ciebie plan, kiedy i jak najkorzystniej zaoferować poszczególne walory na rynku kolekcjonerskim. Z uwagi na fakt, że każda moneta, banknot czy odznaczenie wyceniane jest przez naszych specjalistów w kontekście aktualnych tendencji na rynku, chętnie udzielimy odpowiedzi na wszystkie związane z tym pytania i doradzimy najwłaściwszy kanał sprzedaży.

 • Jesteś inwestorem i zastanawiasz się, jakie trendy obserwowane są na rynku numizmatycznym? Przejdź do sekcji Inwestycje w numizmaty i skonsultuj się z indywidualnym doradcą.

 

MIĘDZYNARODOWY ZASIĘG I DZIAŁANIA MARKETINGOWE

Gorące nowojorskie licytacje dukatów Zygmunta III Wazy czy wielowalutowe transakcje wWarszawie - oba zjawiska stanowią wyłącznie przykładowe dowody na to, że polska numizmatyka spotyka się z prawdziwie międzynarodowym popytem. Mając to na uwadze, oferta każdej z naszych aukcji tłumaczona jest na języki obce i kierowana równolegle do zagranicznego grona licytujących poprzez największe aukcyjne platformy. Nasze katalogi w cyfrowej formie dostępne są m. in. w serwisie Sixbid czy amerykańskiej platformie NumisBids, natomiast wydane w postaci drukowanych publikacji trafiają do kolekcjonerów w wielu państwach świata.

W trosce o zapewnienie jak najszerszego odbioru aukcyjnej oferty, wydarzenia organizowane przez Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk komunikowane są również w zasięgowych mediach. Zapowiedzi nadchodzących aukcji oraz prezentacje najciekawszych pozycji z katalogu znaleźć można w takich tytułach jak „Dziennik Gazeta Prawna”, „Wprost”, „Rzeczpospolita” czy TVN24.

 

PROFESJONALNE OPRACOWANIE NAUKOWE I STANDARD NOTY KATALOGOWEJ

Moneta może być cenna niezależnie od bieżącej wartości rynkowej. Rozumiejąc, że numizmaty są dokumentami historii mierzonej często w setkach, a nawet tysiącach lat, z jednakową starannością badamy i opisujemy rzadkie walory we wszystkich pułapach cenowych. Odpowiadając na potrzebę wiarygodnego źródła fachowych informacji, ustanowiliśmy dla naszych katalogów najwyższy standard opracowania noty waloru - zwracając uwagę na detale stempla, kontekst historyczny i kulturowy, a także stan zachowania i rzadkość na rynku kolekcjonerskim.

W ramach szerokiej działalności edukacyjnej, Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk jest wydawcą najważniejszych branżowych publikacji, a także specjalistycznych katalogów tematycznych towarzyszących aukcjom. Przy sprzedaży całych zbiorów proponujemy osobne, profesjonalne opracowanie katalogu poświęconego wyłącznie zgłaszanej kolekcji.

Indywidualne katalogowanie zbiorów

Pasjonatom i właścicielom numizmatycznych zbiorów oferujemy również usługę indywidualnego katalogowania kolekcji niezależnie od planów sprzedażowych. Przygotowane przez nasz zespół opisy walorów mogą być dostępne w formie katalogu cyfrowego lub eleganckiej publikacji drukowanej. Żeby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do sekcji Premium - opieka nad kolekcją.

Jakie są najdroższe monety w Polsce?

Poznaj historyczne rekordy odnotowane na naszych aukcjach.

Jak sprzedać monetę, banknot czy inny kolekcjonerski przedmiot?

 

Pierwszy krok: bezpłatna wycena monet i banknotów

Zastanawiasz się, ile może być warta moneta, banknot czy inny przedmiot kolekcjonerski, który posiadasz? Skorzystaj z bezpłatnej wstępnej wyceny, którą nasi eksperci przygotują indywidualnie dla Ciebie - w siedzibie Antykwariatu lub do dwóch dni roboczych od nadesłania fotografii awersu i rewersu online. Chętnie podzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem, a także doradzimy, jaka formuła sprzedaży walorów zapewni im najwyższą wartość na rynku. Bezpłatną wycenę niezobowiązującą do sprzedaży uzyskać można w naszym Antykwariacie na trzy [lub cztery] sposoby:

Wycena online

Wstępną wycenę dokonywaną na podstawie fotografii przez naszych specjalistów możesz uzyskać bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że prześlesz zdjęcia awersu irewersu waloru poprzez prosty formularz na naszej stronie, a wycena przygotowana przez zespół ekspertów trafi na Twój adres e-mail w ciąg dwóch dni roboczych. Będziemy wdzięczni za podanie w formularzu również kilku podstawowych informacji - masy w przypadku monety, a także wymiarów.

Przejdź do Formularza, żeby uzyskać bezpłatną wycenę.
Wolisz przesłać zdjęcia walorów poprzez e-mail? Nasz adres to: [email protected]

Uwaga! Jeśli na posiadanych przez Ciebie walorach znajdują się zabrudzenia czy widoczna jest tworząca się z upływem czasu patyna, nie podejmuj próby czyszczenia numizmatów samodzielnie!
W przypadku, gdy zajdzie taka potrzeba, nasi eksperci usuną zabrudzenia bez uszkodzenia lustra monet, natomiast samo zabarwienie patyną istotnie podnosić może wartość kolekcjonerską. Więcej informacji na temat konserwacji i właściwego przechowywania monet i banknotów przeczytasz w naszym poradniku Przechowywanie numizmatów - jak dbać o zbiór monet.

Wycena w siedzibie Antykwariatu

Profesjonalną wieloetapową wycenę monet, banknotów, a także pozostałych przedmiotów kolekcjonerskich z obszaru rynku numizmatycznego, uzyskać można również osobiście, odwiedzając siedzibę naszego Antykwariatu w Warszawie. Oprócz potwierdzenia autentyczności oraz określenia szacunkowej wartości waloru, nasi specjaliści doradzą Ci, jaki kanał sprzedaży pozwoli na uzyskanie najwyższej ceny na rynku. Dysponując narzędziami laboratoryjnymi oraz archiwum wysokojakościowych materiałów porównawczych, przeprowadzimy badanie autentyczności waloru według najwyższych międzynarodowych standardów.

Bezpłatna wycena w naszej siedzibie możliwa jest pod adresem:
Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk
ul. Żelazna 67/22, 
00-871 Warszawa

Wycena całych kolekcji

Posiadasz obszerny zbiór monet, a nie jesteś pewien, jaka jest ich aktualna rynkowa wartość? Skontaktuj się z naszym ekspertem, który oprócz bezpłatnej wyceny kolekcji może przygotować dla Ciebie indywidualny plan sprzedaży poszczególnych elementów zbioru. Żeby zapoznać się z naszymi możliwościami w zakresie opieki nad kolekcją, przejdź do sekcji Premium.

Wycena w Twoim mieście

Poza Warszawą zespół naszych ekspertów dokonuje wycen monet i banknotów w kilku miastach Polski. Sprawdź nasz Kalendarz wydarzeń, żeby sprawdzić, kiedy bezpłatne oszacowanie wartości walorów będzie można przeprowadzić w Twoim mieście lub skonsultuj się w sprawie niestacjonarnej wyceny telefonicznie.

 

Grading monet

Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk jako pierwszy w Polsce dołączył do prestiżowego grona przedstawicieli NGC - wiodącej amerykańskiej instytucji gradingowej. Na życzenie kolekcjonerów regularnie pośredniczymy w procesie gradingu, wysyłając stosownie zabezpieczone walory do siedziby Numismatic Guaranty Company w Stanach Zjednoczonych. Specjaliści niezależnej firmy certyfikującej autentyczność dokonują oceny rzadkości monety na rynku, a następnie odsyłają walor w tzw. slabie - hermetycznym plastikowym opakowaniu.

Dopełniając wszelkich niezbędnych formalności, pośredniczymy również w procedurze gradingu banknotów.
Dowiedz się więcej, czym jest grading monet i czy może podnieść wartość Twoich zbiorów.
 

Aukcja czy Private Sale? Wybierz metodę sprzedaży

Jak sprzedać monety? Wybierz spośród pięciu możliwości - od emocjonującej aukcji przy pełnej sali po transakcje Private Sale zapewniające dyskrecję również w zakresie niejawności ceny sprzedaży. Dopasowując się elastycznie do potrzeb kolekcjonerów, wypracowaliśmy sześć zróżnicowanych metod, dzięki którym walory trafiające na rynek osiągać mogą najwyższe możliwe wartości:

 

Aukcja numizmatów

Aukcja to jedno z najbardzej spektakularnych wydarzeń na rynku numizmatów, a jednocześnie kanał sprzedaży kojarzony z rekordowymi stawkami. Walory prezentowane w naszych katalogach badane i opisywane są uprzednio przez zespół ekspertów, dlatego w trosce o należytą staranność tych procedur, przyjmowanie pozycji na licytację odbywa się na dwa miesiące przed terminem aukcji. Przebieg oraz wyniki licytacji śledzić można w czasie rzeczywistym poprzez platformę Aukcjamonet.pl, ponadto w trakcie każdej aukcji możliwy jest kontakt telefoniczny z naszym specjalistą, który poinformuje właściciela obiektu o rezultacie sprzedaży.Przyjmując walory na nasze aukcje, standardowo oferujemy kolekcjonerom umowę komisową, której wzór dostępny jest na stronie.

Żeby poznać daty nadchodzących aukcji, przejdź do Kalendarza wydarzeń.Oprócz standardowych aukcji stacjonarnych i internetowych kolekcjonerzy znajdą w nim również profesjonalne aukcje tematyczne, które organizujemy jako pierwsi na polskim rynku numizmatycznym. Aukcje tematyczne - poświęcone wybranej kategorii walorów - stanowią zarówno wyróżnienie pewnych kolekcjonerskich obszarów, jak i okazję do zadbania o edukację. Każdej z tematycznych aukcji towarzyszy specjalnie opracowany katalog oraz seria pogłębionych materiałów publikowanych na naszej stronie oraz w mediach społecznościowych.

Aukcyjna sprzedaż z ceną gwarantowaną

W przypadku wybranych walorów Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk oferuje możliwość tzw. gwarancji sprzedaży podczas aukcji. Oferowane w katalogu walory posiadają w tym przypadku uzgodnioną cenę, po której Antykwariat zobowiązuje się je nabyć w przypadku, gdyby rezultat licytacji okazał się niższy niż ustalona z kolekcjonerem wartość. W celu poznania szczegółów takich transakcji, skontaktuj się z indywidualnym doradcą.

Private Sale

Rozważasz sprzedaż numizmatów za gotówkę, bo termin planowanej aukcji okazał się zbyt odległy? Odwiedź nas w warszawskiej siedzibie lub skontaktuj się mailowo bądź telefonicznie - jako jedna z niewielu instytucji na rynku kolekcjonerskim oferujemy najwyższy standard usługi Private Sale. Sprzedaż walorów bezpośrednio w Antykwariacie gwarantuje rzetelną wycenę, a także natychmiastową wypłatę należności w gotówce lub przelewem, jeśli taką formę preferuje sprzedający.

Aukcje Premium - sprzedaż całej kolekcji

Kolekcjonerom planującym wprowadzenie na rynek całego bądź części zbioru proponujemy oprawę spersonalizowaną, poświęconą kolekcji jako cennemu dorobkowi kompletowanemu nierzadko przez dekady. Każdy z trafiających do nas zbiorów otwiera nowy, wieloetapowy projekt - od bezpłatnej fachowej wyceny po przygotowanie odrębnego, profesjonalnego katalogu dla zgromadzonych obiektów.

W zależności od obszerności i tematyki kolekcji, oferujemy możliwość sprzedaży podczas jednej z głównych aukcji bądź w ramach formuły aukcji tematycznej Premium, podczas której licytowane będą wyłącznie walory ze zbioru. Żeby dopasować najkorzystniejszą strategię upłynniania kolekcji, zapraszamy na spotkanie ze specjalistą w naszej siedzibie lub - po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym - poza Warszawą.

Każdej z przekazywanych nam kolekcji towarzyszy najwyższe zaangażowanie całego zespołu, a także licznych ekspertów zewnętrznych i autorów publikacji, z którymi Antykwariat współpracuje w zakresie konsultacji. Walorom trafiającym do nas jako zbiór poświęcany jest również szereg odrębnych działań marketingowych mających na celu zapewnienie kolekcji jak najwyższej wartości rynkowej.

Dowiedz się więcej o możliwościach sprzedaży numizmatycznego zbioru w sekcji Premium - opieka nad kolekcją.

Sklep internetowy

Jak sprzedać monetę, nie czekając na standardową aukcję? Odwiedź nasz Sklep internetowy, w którym oferujemy zarówno walory polskie, jak i zagraniczne. Jeśli jesteś zainteresowany przekazaniem przedmiotów do naszego sklepu, prosimy o przesłanie ich fotografii na adres: [email protected]. Regulamin sprzedaży poprzez sklep znajduje się w sekcji Warunki sprzedaży. W przypadku dodatkowych pytań czekamy na kontakt telefoniczny bądź zapraszamy do odwiedzenia naszej siedziby.

Kontakt - sklep internetowy:

e-mail: [email protected]
Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk
ul. Żelazna 67/22, Warszawa

Strefa Kolekcjonera NIEMCZYKpl na platformie Allegro

Oprócz tradycyjnych aukcji, możliwości sprzedaży walorów bezpośrednio w Antykwariacie lub poprzez sklep internetowy, oferujemy kolekcjonerom możliwość uczestniczenia w rynku kolekcjonerskim poprzez popularną platformę Allegro. Żeby zobaczyć nasze bieżące aukcje, przejdź do Strefy Kolekcjonera NIEMCZYKpl, natomiast w celu zgłoszenia przedmiotu na licytację skontaktuj się z nami mailowo, telefonicznie lub odwiedzając naszą siedzibę.

Kontakt - Strefa Kolekcjonera NIEMCZYK.pl:

e-mail: [email protected]
Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk
ul. Żelazna 67/22, Warszawa

 

Profesjonalny marketing aukcji

Dbając, żeby z walorami w naszych katalogach zapoznać się mogło jak najszersze grono kolekcjonerów, każdą z aukcji poprzedza stosowna komunikacja z mediami oraz promocja poprzez międzynarodowe platformy typu Sixbid oraz Numisbids. W trosce o zwiększanie ilości rzetelnie opracowanych informacji, publikujemy serie edukacyjnych materiałów, poradników wideo, a także ciekawostek przygotowanych we współpracy z branżowymi autorytetami. Noty walorów prezentowanych w naszych katalogach spełniają najwyższe międzynarodowe standardy, a dzięki pracy w zakresie komunikacji, fotografie setek monet trafiły już do czytelników prasy, internetowych serwisów oraz widzów informacyjnych stacji.

Wypłata należności po aukcji

Płatność za sprzedane drogą aukcji walory realizowana jest w formie przelewu na konto bankowe właściciela - lub inaczej, jeśli tak było wcześniej uzgodnione - do 30 dni od terminu licytacji. Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk oferuje również możliwość rozliczenia w gotówce, w warszawskiej siedzibie przy ul. Żelaznej 67/22. Żeby ustalić najdogodniejszy dla Ciebie rodzaj transakcji, nasz ekspert skontaktuje się z Tobą telefonicznie po zakończeniu aukcji.

W przypadku pytań dotyczących rozliczeń po aukcji, prosimy o kontakt:     
e-mail: [email protected]

Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk     
ul. Żelazna 67/22, 
00-871 Warszawa

Wypłata należności sprzedającemu następuje w złotych, dlatego w przypadku przelewów na konto w walucie obcej należy uwzględnić aktualny kurs, według którego kwota zostanie zaksięgowana przez bank sprzedającego.

Prowizja sprzedającego     
Prowizja aukcyjna uwzględniona w umowie komisowej ma wartość od 0% do 10% w zależności od kategorii waloru oraz jego wartości rynkowej. Standardowo wysokość prowizji liczona jest wg tabeli:

Prowizja aukcyjna sprzedającego 
Cena sprzedaży waloruWysokość prowizji sprzedającego
od 200 zł do 5 000 zł5-15%
od 5 000 zł do 100 000 zł0-10%
od 100 000 zł0%

Prowizja dla sprzedających banknoty wynosi 0% - właściciele zbiorów pieniędzy papierowych zwolnieni są z aukcyjnych opłat.     
W przypadku całych kolekcji oraz walorów, których cena sprzedaży przekracza 100 000 zł, przewidywana jest możliwość negocjacji prowizji sprzedającego. W przypadku pytań dotyczących indywidualnych warunków prowizji prosimy o kontakt ze naszym specjalistą: [email protected]

Warunki sprzedaży

Szczegółowe warunki sprzedaży Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk określa w stosownych regulaminach dostępnych poniżej:

 • Zasady sprzedaży aukcyjnej
 • Zasady Sklepu internetowego
 • Zasady sprzedaży w Strefie Kolekcjonera NIEMCZYKpl na platformie Allegro 
 • Wzór umowy komisowej

Pomoc i kontakt

Jeśli potrzebujesz osobistego doradztwa w zakresie sprzedaży numizmatów, czekamy na Twoją wiadomość. Możesz też umówić się z naszym specjalistą w siedzibie Antykwariatu w Warszawie.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przeczytasz w sekcji:

FAQ - Sprzedaż i zakup monet.
Skontaktuj się z nami

Planujesz swoją pierwszą aukcję?

Przygotowaliśmy dla Ciebie materiał wideo, w którym krok po kroku opisujemy przebieg numizmatycznej aukcji.
Masz pytania? Zadzwoń, napisz lub umów się naszym specjalistą w Antykwariacie.

Planujesz licytować monety na aukcji?

Przeczytaj: Jak kupić monetę krok po kroku. 
 

Follow Us
Facebook Instagram YouTube Issuu

Ustawienia prywatnosci

Stosujemy pliki cookie w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naszej strony internetowej, a także w celach analitycznych i marketingowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Antykwariat Numizmatyczny - Michał Niemczyk Możesz przejrzeć dostępne możliwości i samodzielnie określić swoje preferencje, w tym opcję rezygnacji z plików cookies klikając w przycisk “zmień ustawienia”. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat plików cookies skorzystaj z przycisku “więcej informacji”.